Информационно събитие р-н “Илинден”

По проект:

„Виртуално-художествени решения за справяне с проблемите от хуманитарната криза, вследствие на войната в Украйна и дейности за постигане на равенство между половете“

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2023, в партньорство с район „Илинден“ и район „Нови Искър“ на Столична община.

На дата 10.10.2023 г. от 09:30 ч. – в лекционната зала на НЧ “Г. С. Раковски – 1925”, на адрес: ж.к. “Света Троица”, ул. “Варна” № 3 се проведе информационно събитие, организирано в партньорство с районната администрация на район "Илинден". Програмата включваше: прожекция на 3 филма, провеждане на срещи с лектори, представяне на иновация с робот и пресконференция.

Лекцията от Ефемия Фард на тема: „Равенство между половете – документалното кино, художествена форма за справяне със социалното заболяване насилие над жените“ беше последвана от излъчването на документалния филм „Контролирани глътки въздух“. Наративът, върху който е базиран документален филм „Контролирани глътки въздух“, е историята на всяко четвърто семейство в Европейския съюз, а честотата на случване в България е много по-висока. Официалната статистика не може да даде дори приблизително точни данни. За насилието над жените обичайно се мълчи. Важността и необходимостта да се разкрива този проблем чрез средствата на документалното кино е, че по-този начин ще се постигне максимална информираност на обществото.

Но много повече се иска намесата на закона и на съда. Изследванията на психолозите пак показват една „стряскаща“ бавност, с която жените, подложени на домашно насилие започват да търсят помощ. От една страна липсата на информираност е причина за тази бавна спасителна реакция и още една причина –стигмата на срама, че това, изобщо им се случва. Нагласата на обществото е, че щом стоят при насилника, вината е на жените. На събитието бяха излъчени и документалните филми: „Майка съм“ и „Код Украйна“.

Програмата на информационното събитие включваше и: Лекция на преподавателя в Нов български университет Стефан Бояджиев на тема: За решаване на обществен проблем, причинен от хуманитарната криза вследствие на военните действия на територията на Украйна. Предизвикване на дебат за междукултурния диалог по болезнените въпроси за бежанците -пострадалите от военни и хуманитарни кризи от Украйна, водещи до стрес, бедност и загубата на човешки животи. Разкриване на проблемите, през които преминават бежанци и пострадалите от войната в Украйна и особено жените и децата, които са най- уязвими.

Лекция на Джоузеф Фард и представяне на робот и многоекранни интерактивни иновационни решения на Стефан Шахънов.

Анотация:

Как иновациите и дигиталните решения, навлизането на роботи, ще подпомогне процеса на превръщане на гр. София в „smart city“.

Представяне на проект за усвояване на интерактивни дигитални ниши и пространства с търсене на социални ефекти и генериране на солидарност и идентичност, с цел популяризирането на град София, чрез поставянето и на културната карта на Европа, като център за обмяна на положителни практики.

Информационното събитие продължи до 13:00 часа, като предизвика дебат и обсъждания между лекторите и присъстващите от администрацията от район „Илинден“ на Столична община.

Основната цел на фондация „Хелп“ е да организира „иновативни културни събития“, които възприемат нетрадиционен подход за трансформиране на градските пространства в партньорство с райони на Столична община. Чрез повторно тълкуване на теми, които разглеждат критични въпроси, произтичащи от хуманитарната криза в резултат на военните действия в Украйна, тази инициатива се стреми да информира, чрез кампании за практики за постигане на равенството между половете и да изкорени насилието над жените. В партньорство с районите "Нови Искър" и "Илинден" на Столична община, фондация „Хелп“, се стреми да утвърди идентичността на София като град на толерантността, категорично отхвърлящ омразата, ксенофобията и екстремизма. Фондация „Хелп“ действа като катализатор за предаване на въздействащи послания със силен хуманитарен и социален фокус, особено в борбата с насилието срещу жени и защитаването на равенството между половете. Тази инициатива дава като приоритет ключовата задача да информира целевите групи както на национално, така и на местно ниво за трудностите, понесени от жените и децата, като по този начин насърчава по-широкото прокламиране на социална кауза „защита срещу насилието над жени“. Подчертава се належащата необходимост държавите-членки на ЕС активно да премахнат дискриминацията, да разпределят ресурси от бюджета на ЕС и да инвестират във висококачествени обществени услуги с цел създаване на нови възможности за заетост, защита на социалните права и подобряване на жизнения стандарт, като същевременно се изтъква стремежа за да подобряване на баланса между професионалния и личния живот за лица от всички полове. Наложително е да се подчертае напредъкът на младежките подпроекти, в публичния сектор, особено инициативата „София – интелигентен град“, ръководена от млади таланти като инж. Стефан Шахънов - бакалавър от ТУ-София, магистър от Imperial College London и Джоузеф Фард- студент по медицина в Медицинския университет София. Този проект се стреми да въведе иновативни практики, включващи дисплеи и роботи, допринасящи за технологичния прогрес на столицата.





Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2023, в партньорство с район „Илинден“ и район „Нови Искър“ на Столична община.




Previous
Previous

Информационно събитие и засаждане на гора по информационна кампания в р-н “Нови Искър”